هیپ هاپ یک جنبش فرهنگی متعلق به 1970 میلادی در آمریکاست که بعد ها به سراسر دنیا منتشر و به یک سبک زندگی و فرهنگ اعتراضی و ضد سیستم تبدیل شد.

کی آر اس وان(فیلسوف و معلم هیپ هاپ آمریکا) فرهنگ هیپ هاپ را شامل عناصر مختلفی چون موسیقی(آهنگسازی و رپ)،گرافیتی،برک دنس،بیت باکس،معاشرت های خیابانی و…. میداند. گرافيتي ايران در سال‌های دهه ۹۰ با رشد نسبتاً خوبي همراه بوده و در مقاطع مختلف نقش اعتراضی و خيابانی خود را به درستی ايفا كرده است.

هنرمندان امروزه گرافيتی ايران كه شامل يك بازه سنی از حدود ١٠،١١ تا ٣٠،٤٠ سال مي‌شوند اغلب بخاطر ممنوعيت اين نوع نقاشی ديواری با چالش‌های مختلفی مواجه مي‌شوند. چالش های امنیتی،اجتماعی، سیاسی و…

از این رو سعي مي‌كنند در بیشتر موارد گوشه‌های دور از دسترس عموم يا خارج از ديد همگان را برای نقاشی انتخاب كنند.

گويان،هنرمند نقاش ٢١ ساله اهل تهران كه يك سال و اندی است به گرافيتی روی آورده و سعی در پيدا كردن استايل شخصی خود در گرافيتی و نقاشی ديواری دارد.او اغلب جمعه های خود را در كانال‌های سطح شهر به كشيدن و مشق گرافيتی مي‌گذراند. دانشجوي گرافيك است و مخارج تحصيل خود را از طريق كارهای سفارشی نقاشی،طراحی و… می‌‌گذراند.

یک روز با گویان شامل یک صبح تا عصر همراهی کردن با او و زیستن در محیط گرافیتی، اسپری و رنگ است. بودنی از جنس دیوار و اعتراض.