هیپ هاپ، یک جنبش فرهنگی-اجتماعی‌ست که بر آگاهی‌سازی و اعتراض بنا شده. از آن‌جایی که این جنبش مدام با مردم و خیابان سر و کار دارد، با بسیاری از رویدادهای فرهنگی، هنری، اجتماعی، سیاسی و… گره می‌خورد. هیپ‌هاپ ایران نیز به مرحله ای رسیده که علاوه بر زیاد شدن مخاطبین‌اش، فعالان آن نیز دغدغه های بزرگتری پیدا کرده اند و این فرهنگ نفوذ بیشتری به لایه‌های زیرین جامعه کرده است.

 

هیپ هاپ ایران احتمالا در أواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ شمسی متولد شده است. اوایل با رقص هیپ‌هاپ و در ادامه با رپ و گرافیتی. اکنون می‌توان گفت پر رونق‌ترین بخش هیپ‌هاپ در ایران هیپ‌هاپ سرایی(رپ) است که به طور جدی از رپ آمریکایی و غربی الگو گیری کرده و می‌کند.

از همان ابتدا گروه ها و تشکل های مختلفی برای حفظ هیپ هاپ ایران تشکیل شد که کم و بیش تعدادی از آنها باقی ماندند و مابقی حذف شدند. مثل خیلی از جریانات هنری در طول تاریخ.

هدف اصلی آن‌ها فرهنگ سازی به سبک و سیاق خودشان در جامعه است. آن‌ها معتقدند انسانيت كمرنگ شده و جامعه فعلی نیاز به اصلاحات فراوان دارد. از همین رو تلاش خود را می‌کنند که انسان خوبی باشند و لا اقل به کسی آسیبی وارد نکنند و البته با تولید آثار هنری نقد خود را نسبت به اجتماع و وضعیت موجود بیان کنند.

مجموعه حاضر بخشی از زندگی روزمره هیپ‌هاپ ایران است.